MEHMET FATİH GÜÇLÜ

Yönetim Kurulu Üyesi

Mehmet Fatih GÜÇLÜ

Yönetim Kurulu Üyesi

Mehmet Fatih GÜÇLÜ, 1976 yılında doğmuştur. Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde, İktisat alanında tamamlamıştır.


Çalışma hayatına 1996 yılında Eksim Grup’ta başlayan GÜÇLÜ, çeşitli sektörlerde farklı pozisyonlarda görev almıştır. Mehmet Fatih GÜÇLÜ, 2005-2009 yılları arasında Çalık Grup’ta, 2009-2011 yılları arasında Medicalpark Hastaneler Grubunda,
2011-2016 yılları arasında THY Grup’ta, 2016-2017 yılları arasında ise Deima Elektromekanik Ürünler firmasında görev yapmıştır. Bu tarihler arasında ayrıca Iran Airtour havayolu şirketinin Danışma Kurulu ve Stratejik Komitesinin Başkanlığını da yürütmüştür.


2017 yılında ASELSAN’da göreve başlayan GÜÇLÜ, ASELSAN Yönetim Kurulu kararıyla Eylül 2019’dan itibaren CFO- Mali Yönetim Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmış ve bu görevini Mart 2023’e kadar yürütmüştür. Temmuz 2023 itibariyle Savunma Sanayii Başkan Danışmanı olarak atanmıştır.


2023 yılı için STM A.Ş yönetim kurulu üyeliğine seçilen GÜÇLÜ, ayrıca halen Anadolu Mektebi Vakfı’nın mütevelli heyeti üyesidir.


Tecrübe ve uzmanlığa sahip olduğu alanlarda öne çıkanlar arasında ASELSAN ikincil halka arz sürecinin yönetimi, işletmelerde geri dönüş ve çıkış stratejileri, büyüme potansiyeli ile yeni kurulan girişimler, hisse satışı, yatırım ve uçak finansmanı, Kurumsal Kaynak Planlama ve Maliyet Düşürme Programları yönetimi, finansal kontrol, bütçe ve raporlama, karar destek yönetimi, vergi planlama, teşvikler, muafiyetler ile yatırımcı ilişkileri ve iştirak yönetimi ve raporlaması yer almaktadır.


Evli ve üç çocuk babası olan Mehmet Fatih GÜÇLÜ, çok iyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Almanca bilmektedir.


19 Eylül 2023 tarihi itibarıyla TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’ de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini yürütmektedir.