Airbus ve TUSAS Arasındaki İşbirliği Daha da Güçleniyor

 

Airbus ve TUSAS-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. bugün büyüyen işbirliklerine bir yeni sayfa ekleyecek iş paketi için imza attı. Sözleşme Airbus ve TUSAS üst düzey yetkilileri tarafından imzalandı.

 

Airbus ve TUSAS arasındaki işbirliği yaklaşık 20 sene önce A320 Ailesi uçaklarının 18 numaralı gövde panellerinin üretimi ile başladı ve 2014 yılından itibaren TUSAS, bu panelleri üreten tek tedarikçi olarak çalışmaya devam ediyor. İki şirket arasındaki işbirliği ilk günden beri karşılıklı güven çerçevesinde artarak devam ediyor.

 

Airbus'ın çift kaynaktan tedarik stratejisi ve şirketin büyümesini desteklemek amacı ile bugün imzalanan yeni sözleşme ile TUSAS Airbus A320 Ailesi uçaklarının bir başka gövde paneli olan 19 numaralı gövde panelini üretme sorumluluğunu aldı.

 

18 ve 19 numaralı gövde panelleri Airbus A320 Ailesi uçaklarının gövdelerinde önemli bir yüzeyi kaplıyor. Bu önemli parçaların imalatı ile TUSAS, Airbus'ın çok satan uçak ailesinin artan üretiminde de daha fazla sorumluluk üstlenmiş oluyor.

 

Bugün ayrıca, iki sene önce imzalanan anlaşmayı takiben üretilen ilk A330 kuyruk dümeninin (Rudder) teslimi ile Airbus ve TUSAS arasında bir başka dönüm noktasına da sahne oluyor. A330 uçağının kritik kontrol yüzeylerinden bir tanesi olan bu parça karbon fiber malzemeden üretiliyor. İlk teslimatın başlaması ile TUSAS, A330'lar üretildiği sürece bu önemli parçanın tek tedarikçisi olmaya devam edecek.

 

 

Airbus Grup ve Airbus Satın Alma Direktörü Klaus Richter: "TUSAS'nin kaliteli işçiliği, rekabetçi fiyatları ve zamanında teslimat performansı ve modern uçak ailelerimizle Türkiye pazarındaki varlığımızı ve var olan işbirliğimizi artırmanın yolunu açtı. Airbus ve TUSAS'nin genel işbirliğine bakacak olursak TUSAS'nin A400M ve A350 XWB programlarındaki performanslarının da göz ardı etmemeliyiz. İki program da şu anda seri üretim artışı fazında ve teslimatlarda takvimlendiği gibi gerçekleşiyor" dedi.

 

TUSAS Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı: "Tüm bu aktiviteler Airbus TUSAS ilişkisinin yalnızca müşteri tedarikçi ilişkisinden ibaret olmadığını hatta daha da büyüme potansiyeli olan stratejik bir ortaklıktır" dedi.

 

Dünya çapında seyahat ve iş talepleri büyümeye devam ettikçe Airbus da bu talepleri karşılayacak üstün performanslı uçaklar üretmeye devam edecek. TUSAS'de Airbus'a daha büyük ve zor parçalar üretmek için sürekli olarak metotlarını, prosedürlerini ve mühendislik yeteneklerini geliştirerek ve havacılık endüstrisinde kullanılan yapısal parçaları üreten yerli sanayii firmalarına yatırım yaparak Türkiye'de kuvvetli bir tedarik zinciri oluşturuyor.