TUSAS Farnborough 2014 Havacılık Fuarı’na T129 ATAK ve ANKA Platformları ile Katılıyor

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), 14-20 Temmuz 2014 tarihleri arasında Londra İngiltere'de düzenlenecek olan Farnborough Havacılık Fuarı 2014 (FIA 2014)'e bu yıl, şale (A32) ve standının (Hol:4, H1) yanı sıra, statik alanda sergilenen T129 ATAK ve ANKA platformları ile katılıyor.

Söz konusu fuarda, "T129 ATAK" Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri 14, 15 ve 16 Temmuz 2014 tarihlerinde uçuş gösterisi gerçekleştirecek olup, ayrıca "ANKA" İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi ile birlikte statik alanda da sergilenecektir.

Taarruz ve Taktik Keşif görevleri için çok amaçlı olarak tasarlanmış olan yeni nesil T129 ATAK Helikopteri, Agusta Westland tasarımı A129 gövdesinin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak, milli aviyonik, elektro-optik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmiştir. Ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevleri için optimize edilen ve ağırlık-güç oranında sınıfında en iyiyi sergileyen T129 ATAK Helikopteri, dünyanın en etkin taarruz helikopteri olma unvanını da elinde tutmaktadır.

"ANKA" Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE-Medium Altitude Long Endurance) İHA Sistemi, gece ve gündüz, her türlü hava koşulunda, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis ve gerçek zamanlı görüntülü istihbarat görevleri için EO/IR ve SAR faydalı yükleri ve otomatik iniş kalkış dahil bir çok uçuş yeteneği ile donatılmıştır. Dizel motor ve zamandan bağımsız Buzdan Koruma Sistemi kullanılan ANKA, Gelişmiş Yer Kontrol İstasyonu ve yedekli, güvenlik korumalı haberleşme hatları ile operasyon emniyeti ve kolaylığı sağlamaktadır.

TUSAŞ'ın A400M, A320 Ailesi, A350 XWB, A330 ve Boeing 787, JSF/F-35, Sikorsky UH-60, AW139 gibi dünyanın önde gelen uluslararası havacılık projelerinde, tasarım ve üretimi kapsayan uzun dönemli iş ortaklıkları bulunmaktadır.

FIA 2014'de TUSAŞ, "HÜRKUŞ" Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Projesi kapsamında aşağıda bilgileri verilen İmza Töreni'ni de gerçekleştirecektir.

  • TUSAŞ ile Martin Baker firmaları arasında "Fırlatma Koltuğu Alt Sözleşme İmza Töreni" - TUSAŞ Şalesi (A32) - 14 Temmuz 2014, saat 13:30.

Küresel sivil ve askeri havacılığın gelişen eğitim uçağı ihtiyaçlarına cevaben, tamamen özgün olarak tasarlanıp geliştirilen, EASA CS23 sertifikasyonlu "HÜRKUŞ" Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı, yeni sayısal kokpit, benzersiz yüksek tandem oturma düzeni, kesintisiz görüş sağlayan kanopi, kabin içi oksijen üretim sistemi ve değişik görev konfigürasyonlarına uygun güçlü motor sistemi ile donatılmıştır.