TAI ve Boeing Ortaklığı, İmzalanan Sözleşme ile Güçleniyor

 

TAI ve Boeing, 787 Dreamliner İrtifa Dümenleri üretimi için sözleşmelerini, kapsamını genişleterek uzattı.

 

TAI - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ve Boeing, 787 Dreamliner irtifa dümeni üretimi kontratını, kapsamını genişleterek uzattıklarını açıkladı.

 

Boeing ile TAI arasında gerçekleştirilen bu anlaşmayla TAI, Boeing 787 uçağında önemli bir uçuş kontrol parçasının üretimine, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam ediyor. İki kurumun endüstrideki yakın iş birliği, Boeing'in Türkiye havacılık ve uzay endüstrisi ile çoktandır devam eden ilişkisini daha da ileriye taşımakla kalmayıp, 787 programının performansını ve karşılanabilirliğini de destekliyor.

 

TAI Genel Müdürü Temel Kotil, "TAI, uluslararası havacılık projeleri kapsamında küresel düzeyde rekabetçi ve önemli bir ortak. Umuyorum ki, bu anlaşma ile halihazırda sürdürdüğümüz bu yakın ilişkimiz daha da güçlenerek yeni bir ivme kazanacak." dedi.

 

Uçağın arka yatay stabilizesine konumlandırılan irtifa dümeni, uçağın tırmanış ve alçalmasını kontrol ediyor. 787 programının başlangıcından beri irtifa dümenlerini üretmekte olan TAI, 2013 yılında bu alanda Boeing'e doğrudan tedarikçi olmuştur.

 

Müşterilerine olan desteği ve Türk havacılık ve uzay endüstrisinin kapasite ve kalitesini ilerletmedeki rolü sebebiyle TAI ile sektörel ilişkilerini daha da güçlendirecek olmaktan duydukları memnuniyeti vurgulayan Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın, "Boeing'in kalite standartları, zamanında teslimat ve karşılanabilirlik hedeflerini gerçekleştirmede TAI yakın çalıştığımız üstün performanslı bir tedarikçi oldu. TAI'nin bu bağlamdaki becerilerine ve dünyanın en yenilikçi uçağını üretmedeki özverisine müteşekkiriz." dedi.