GÖKBEY ÖNEMLİ BİR AŞAMAYI DAHA TAMAMLADI

 

SHGM GÖKBEY’E “TASARIM ORGANİZASYONU ONAYI” SERTİFİKASI VERDİ

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ne (TUSAŞ) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından GÖKBEY helikopteri için “Tasarım Organizasyonu Onayı” sertifikası verildi.


Onay belgesi, Sivil Havacılık Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Yüksek tarafından, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’e takdim edildi.

 

Geçtiğimiz yıllarda HÜRKUŞ projesi ile TUSAŞ’a verilen Tasarım Organizasyonu Onayı (Design Organization Approval-DOA) belgesinin kapsamı, büyük helikopterlerin tasarımını da içerecek şekilde T625 GÖKBEY helikopteri için genişletildi. TUSAŞ, SHGM tarafından ulusal ve uluslararası kanunlara uygun olarak yapılan kapsamlı ve detaylı değerlendirme süreçlerini başarıyla tamamladı. T625 GÖKBEY helikopteri için böylece Tip Sertifikası alma yolundaki önemli bir adım daha gerçekleşti.

 

 

Tasarım Organizasyonu Onayı ile ilgili konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Bugün bizim için çok önemli bir gün. Daha önce sabit kanat Hürkuş için bir sertifikasyon yetkimiz vardı. Şimdi ise sıfırdan tamamen yüzde yüz milli helikopterimiz olan GÖKBEY için de önemli bir aşamayı daha başarıyla tamamladık. SHGM ile olan iş birliğimizi kuvvetlendirerek, yerli ve milli ürünlerimiz için gereken tüm aksiyonları almaya devam edeceğiz.” dedi.

 

SHGM Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Yüksek ise şunları anlattı: “Hedeflere ulaşma noktasında bu tip şeyler önem arz ediyor. SHGM olarak biz TUSAŞ ile beraber yürüyen kimlikleriz. Döner kanat anlamında bu yetkiyi sizlere vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Birlikte hedeflere ulaşma noktasında özel bir gün yaşıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”