TUSAS'nın Yüksek Hızlı Hedef İnsansız Hava Aracı “ŞİMŞEK” İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

 

Türkiye'de uçak, helikopter, insansız hava araçları ve uydu gibi hava-uzay platformlarının tasarımı, geliştirilmesi, imalatı, entegrasyonu, modernizasyonu ve satış sonrası hizmetleri alanlarında tek teknoloji merkezi olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin (TUSAŞ), geliştirdiği Yüksek Hızlı Hedef İnsansız Hava Aracı (İHA) "Şimşek", ilk uçuşunu 4 Ağustos 2012 tarihinde başarıyla gerçekleştirdi.

 

Yapılan uçuşta; hidrolik fırlatıcı kullanılarak kalkış, meydan turu ve paraşüt sistemi kullanılarak iniş aşamaları planlamaya uygun şekilde başarıyla tamamlandı.

 

2009 yılında TUSAŞ'ın öz kaynakları ve TEYDEB desteği ile başlatılan "Şimşek" projesi ile satıh-hava ve hava-hava füze sistemlerinin kilitleme ve atış eğitimlerinde kullanılmak üzere, tehdit muharip uçaklar ve güdümlü mermilerin uçuş benzetimini maliyet etkin olarak yapılacağı bir Yüksek Hızlı Hedef Uçak ihtiyacının karşılanması amaçlanmıştır.

 

2001 yılından beri Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan ve özellikle son yıllarda tüm tatbikat ve eğitimlerde aktif olarak kullanılan TUSAŞ'ın Turna Hedef İHA Sistemi'yle edinilen deneyimle ve azami yerli katkı sağlanarak geliştirilen "Şimşek" sisteminin sahip olduğu yüksek hız ve manevra kabiliyeti ile daha gerçekçi senaryolarda eğitim imkânı sağlanacaktır.

 

Bir süre önce TEI firması ile başlatılan özgün jet motoru geliştirilmesi çalışmaları da başarıyla devam etmekte olup, Şimşek'in ilerleyen test aşamalarında ve seri üretiminde TEI'nin geliştirdiği bu yerli motorun kullanılması hedeflenmektedir. Paralelde yerli pnömatik fırlatıcı geliştirme çalışmaları da başarıyla yürütülmektedir.