YENİ NESİL MALZEMELERDE TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ İMZASI

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii geliştirdiği ve üretimini gerçekleştirdiği ülkemizin beka projesi hava araçlarının üretim aşamalarında ihtiyaç duyduğu hava aracı bileşenlerini Ar-Ge çalışmaları ile projelendiriyor. Bu kapsamda havacılık alanında termoset ve termoplastik kompozit malzemeler, çok fonksiyonlu yeni nesil malzemeler, nano malzemeler, ileri metalik malzemeler, boya ve kaplamalar gibi alanlar başta olmak üzere malzeme geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

 

Gerçekleştirilen çalışmalarda üniversite – sanayii iş birliğini önceleyen faaliyetler yürüten Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ülkemizin önde gelen üniversitelerinin yanı sıra ulusal ve uluslararası platformlar ile ortak çalışmalara da imza atıyor. Geliştirilen tüm malzemelerin numune seviyesinden başlanarak tam boy uçak yapısallarına kadar süreçlerin her safhasında test ve doğrulama faaliyetleri tamamlanmasının yanı sıra bu tecrübesini iş ortaklığı yaptığı firmalara aktararak bu firmaların da üretim ve geliştirme konularında kabiliyet kazanmasına öncülük ediyor.

 

Yeni nesil hava araçlarında sıkça kullanılacak olan malzemeler üzerine önemli çalışmalar gerçekleştiren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, havacılık endüstrisinin öncelikleri arasında yer alan yüksek performans hedefine yönelik olarak, yüksek dayanıklılık ve düşük ağırlık isterlerini karşılayacak yenilikçi kompozit malzemeler konusunda dünya ile eş zamanlı çalışmalar yürütüyor.

 

Diğer taraftan nano kompozit malzemeler, düşük görünürlük sağlayacak kaplamaları oluşturan boya malzemeleri, elektromanyetik dalgayı yanıltıcı malzemeler, hava araçlarını buzdan koruyacak olan kaplamalar, düşük görünürlük özellikli kanopi yapısı geliştirme gibi alanlar başta olmak üzere öncül araştırma, tasarım, laboratuvar ölçeğinde deneysel çalışma, ölçeklendirme ve üretim fazlarını içeren süreçlerde üniversitelerin de içinde bulunduğu yapıda önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Böylece malzeme biliminin gelişimine yönelik sektöre önemli girdiler sağlıyor.

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından yürütülen yeni nesil malzeme geliştirme aşamalarını değerlendiren Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil “ Bağımsız savunma ve havacılık sanayimizin güçlenmesi için Ar-Ge faaliyetlerimize devam ediyoruz. Şirketimiz Ar-Ge konusunda lider vasfını bu çalışmalar ile daha da güçlendiriyor. Hava araçlarını özgünleştiren yeni nesil malzemelerin tasarım, test ve üretim faaliyetlerimiz hızla devam ediyor. Burada elde ettiğimiz kazanımları başta kendi milli ve özgün platformlarımıza entegre ediyoruz. Bu sayede başta ülkemiz olmak üzere dünya ölçeğinde bu kabiliyetlerin havacılık ekosistemine kazandırılmasına yönelik önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz.“