SSM ile TUSAS Arasında Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ-B) Sözleşmesi İmzalandı

 

HÜRKUŞ-A Uçağı prototip üretimine yönelik HÜRKUŞ Geliştirme Program Sözleşmesi Ocak 2005'te Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde (SSİK) alınan karar doğrultusunda Mart 2006'da Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. arasında imzalanmıştır.

 

Program çerçevesinde, özgün bir eğitim uçağı prototipinin tasarlanması, geliştirilmesi, test ve doğrulanmasının yapılması, üretiminin ve sertifikasyonunun gerçekleştirilmesi ile sisteme ait teknik veri paketinin oluşturulması hedeflenmiştir.

 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü/Avrupa Havacılık Otoritesi'nden (EASA) tip sertifikası alması planlanan ve analog bir kokpite sahip olan HÜRKUŞ-A Uçağı, ilk uçuşunu 29 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştirmiş olup, şu ana kadar 15 sortide toplam 800 dakika uçulmuştur.

 

26 Eylül 2013 tarihli SSİK'te Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın (Hv.K.K.) Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı  ihtiyacının karşılanması amacıyla TUSAŞ ile HÜRKUŞ uçaklarının seri üretim sözleşmesi görüşmelerine başlanması kararı verilmiştir.

 

 

Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Sözleşmesi kapsamında, TUSAŞ tarafından 15 adet HÜRKUŞ-B uçağı üretilerek Hv.K.K. envanterine kazandırılacaktır.

 

HÜRKUŞ-A'dan farklı olarak HÜRKUŞ-B, ASELSAN tarafından sağlanacak modern askeri aviyonik ekipmanlarla birlikte teslim edilecektir.

 

Bahse konu sözleşme ile birlikte, TUSAŞ'ın projedeki yerli yüklenici sayısı 33'e yükselmiş olacaktır.

 

Ayrıca, bu sözleşme kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) silahlı yakın hava destek ve keşif gözetleme ihtiyacına yönelik olarak "HÜRKUŞ-C" kavramsal tasarım faaliyetleri de gerçekleştirilecektir.

 

Yaklaşık 70 yıl aradan sonra milli tasarım insanlı uçaklarımızın TSK envanterine kazandırılması ve HÜRKUŞ'un yurt dışında pazar imkanının artırılması açısından yüksek öneme sahip Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Sözleşmesi'nin hayırlı olmasını diliyoruz.