AKSUNGUR İHA, ÜZERİNDE YER ALAN BAZ İSTASYONU İLE DEPREM BÖLGESİNDE İLETİŞİME DESTEK VERİYOR

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile TURKCELL arasındaki işbirliğiyle tamamlanan “İHA Baz İstasyonu’’ deprem bölgesinde iletişime destek sağlıyor.

 

AKSUNGUR İHA üzerine entegre edilen baz istasyonu ile depremden etkilenen bölgelerde gerçekleşen arama kurtarma çalışmalarında cep telefonu iletişimini destek veriyor.

 

Depremin ikinci günü Adıyaman’da ve bu sabahtan itibaren 45 saat süre havada kalarak Hatay’da görev yapacak AKSUNGUR İHA, vatandaşlarımız ile kurtarma ekiplerinin cep telefonu arasında gerçekleşecek iletişimine destek sağlayacak.

 

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde gerçekleşen 7.7 şiddetindeki ilk depremin ardından TUSAŞ tesislerinde uçuş hazırlığı tamamlanarak hemen deprem bölgesine gönderilen AKSUNGUR İHA, arama kurtarma koordinasyon faaliyetlerinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) başta olmak üzere yetkili tüm Kamu, Kurum ve Kuruluşlar’a havadan görüntü aktararak destek vermeye devam ediyor.

 

Konu hakkında görüşlerini paylaşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil; ‘’ Depremin ilk gününden itibaren gıda, kıyafet ve ısınma gibi tüm yardım paketlerini tırlara yükleyerek AFAD koordinasyonunda bölgeye gönderiyoruz. TURKCELL ile bir yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığımız AR-GE projesi sonrası hayata geçen AKSUNGUR İHA’mıza baz istasyonu entegre ederek ayrıca iletişim desteği veriyoruz. Depremden etkilene bölgeye elimizdeki tüm imkanları seferber ediyoruz. Depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.’’ diye konuştu.

 

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Hakkında

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, sabit ve döner kanatlı hava platformlarından insansız hava araçları ve uzay sistemlerine kadar entegre havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon, üretim, entegrasyon ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde 4 milyon metrekare açık, 710 bin metrekare kapalı alanda 13.000’i aşkın çalışanı ile hizmet vermeye devam ediyor. Türkiye’nin teknoloji merkezi konumunda olup; havacılık, uzay ve savunma sanayiinde küresel oyuncular arasında yer almaktadır.