GELECEĞİN HAVA ARAÇLARINI TASARLAYAN VE ÜRETEN KADINLAR 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NDE BİR ARAYA GELDİ

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında kadın çalışanlarına özel bir program hazırlandı. Gökyüzüne İlham Veren Kadınlar Buluşması adı altında hazırlanan programda, araştırmacı ve yazar İlknur Bektaş tarafindan “Milli Mücadele’nin Cesur ve Kayıp Kadınları” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

 

Kurtuluş Savaşı’nın kahraman kadınları ile Türkiye’nin gökyüzüne ilham veren kadınlarını buluşturduğu bir video gösterimi gerçekleştirildiği buluşmada Kurtuluş Savaşı’nın Cesur Kadınları ile Türkiye’nin gökyüzüne ilham veren kadınlarına itafen hazırlanan manifestoya kadın çalışanlar imza attı. 

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında araştırmacı ve yazar İlknur Bektaş’ın kaleme aldığı ”Milli Mücadele’nin Cesur ve Kayıp Kadınları” adlı kitap kadın çalışanlara hediye edildi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr Temel Kotil‘in ön sözü ile yeniden basılan kitapta Milli Mücadele yıllarında vatanı egemenliğine kavuşturmak için sıkıntılarla fedakarca mücadele eden 30 kadın kahramanın hikayeleri yer alıyor.

 

Gökyüzüne İlham Veren Kadınlar Mentorluk Programı’nın 3’üncü dönem menti ve mentor eşleşmelerini de aynı gün gerçekleştirdi. 6 ay sürecek programda 23 kadın üniversite öğrencisi eşleştirildiği Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin 23 kadın çalışanı tarafından mentorluk almasını sağlayacak.

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Hakkında

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, sabit ve döner kanatlı hava platformlarından insansız hava araçları ve uzay sistemlerine kadar entegre havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon, üretim, entegrasyon ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde 4 Milyon Metrekare açık, 640 Bin Metrekare kapalı alanda hizmet vermeye devam ediyor. Türkiye’nin teknoloji merkezi konumunda olup; havacılık, uzay ve savunma sanayiinde küresel oyuncular arasında yer almaktadır.