TUSAS Test Pilotları Deneysel Test Pilotları Topluluğu Üyesi

 

TUSAS - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. test pilotları Murat Özpala ve Murat Keleş, kurucu üyeleri arasında Neil Armstrong, Charles Lindbergh, Chuck Yeager gibi öncü test pilotlarının yer aldığı uluslararası bir platformun, Deneysel Test Pilotları Topluluğu (Society of Experimental Test Pilots-SETP)'nun asli üyeliğine seçilen ilk Türk pilotları oldular.

 

1956 yılında Lancaster/Kalifornia'da kurulan Deneysel Test Pilotları Topluluğu'nun dünya çapında yüksek kriterlerle seçilmiş 2.500 civarında astronot ve test pilotu üyesi bulunuyor. Doğası gereği yüksek risk taşıyan test uçuşlarının can ve mal kaybı yaşanmadan emniyetli şekilde icra edilebilmesi felsefesini rehber eden topluluk, uçuş testlerinde yaşanmış acı tecrübelerden öğrenilen derslerin uluslararası seçkin bir ortamda paylaşılmasına olanak tanıyor.

 

Bu kapsamda her yıl, sekizi Amerika Birleşik Devletleri, biri Avrupa'da olmak üzere toplam dokuz uluslararası katılımlı konferans düzenleniyor. Bu konferanslar kapsamında gerçekleştirilen teknik incelemeler ve sunumlar yoluyla, savunma sanayii firmaları, tüm dünyadaki savunma/havacılık projeleri hakkında detay teknik bilgi sahibi olma, yaşanılan tecrübelerden ders çıkarma, karşılaşılan problemlerin çözümüne yönelik alternatif yöntemleri benzeşim yoluyla öğrenme fırsatını yakalıyor.

 

60'ıncı kuruluş yıldönümü sempozyumunda, TUSAS test pilotları Murat Özpala ve Murat Keleş ülkemizin topluluk üyeliğine kabul edilen ilk Türk test pilotları oldu.