TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ UÇUŞ AKADEMİSİ TOPLAM 331 PİLOT YETİŞTİRDİ


Türkiye’nin tek onaylı helikopter uçuş eğitim akademisi olan ve 2010 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Uçuş Akademisi, 11 yılda 12 bin saat uçuş gerçekleştirdi. 2010 yılından itibaren 29 sivil pilot lisansı veren Uçuş Akademisi, toplam 331 pilot yetiştirdi.


Milli Eğitim Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen Uçuş Akademisi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen helikopterlerin pilot eğitimlerini ve sivil pilot helikopter eğitim ihtiyacını karşılıyor. Uçuş Akademisi helikopter pilotu için başvuran adayları yoğun bir teori ve uçuş eğitimine tabi tutuyor.


Eğitimler arasında, Hususi Helikopter Pilot Lisansı (PPL-H) Kursu, Kontrol Pilotluğu Kursu, Ticari Helikopter Pilot Lisansı (CPL-H) Kursu, Modüler Ticari Helikopter Pilot Lisansı (CPL-H) Kursu, Helikopter Uçuş Öğretmenliği (FI-H) Kursu, Hava Aracı Tip İntibak (Type Rating) Kursu, Gece Uçuş Eğitimi (N-VFR) ve Tip Yetkisi Öğretmenliği (Type Rating Instructor) yer alıyor.

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil Uçuş Akademisi vizyon ve çalışmaları hakkında şöyle konuştu: “Uçuş Akademimizi sadece yurtiçinde değil, yurtdışı bölge coğrafyasında da helikopter eğitim merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Sivil havacılığın gelişmesine katkı sağlamayı, verdiği eğitimlerin kalitesi ile dünya markası olmayı amaçlıyoruz. Önümüzdeki dönemde gerek yurtiçi, gerekse yurtdışına temel safhadan başlamak üzere özgün hava araçlarımız dahil pilot eğitimleri verilmesini planlıyoruz.“