SSM ile TUSAS Arasında “GÖKTÜRK-3 SAR Uydu Sistemi Geliştirme Projesi Ön Tasarım” Sözleşmesi İmzalandı

 

3 Ocak 2013 tarihinde yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısında; Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) görüntüsü alma özelliği taşıyacak GÖKTÜRK-3 Uydu Projesi'nin, TÜBİTAK Uzay ve ASELSAN'ın desteğiyle milli olarak geliştirilmesi için, TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda yürütülen yoğun çalışmalar sonucunda sözleşme görüşmeleri tamamlanarak, GÖKTÜRK-3 SAR Uydu Sistemi Geliştirme Projesi Ön Tasarım Sözleşmesi, SSM ve TUSAŞ arasında, 8 Mayıs 2013 günü, IDEF 2013 11'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda yapılan törenle imzalanmıştır.

 

GÖKTÜRK-3 SAR Uydusu, kara, deniz ve hava sahası sınırlarının kısıtlamaları olmaksızın gece ve gündüz her hava şartında görüntü alma yeteneğine sahip olacak ve Alçak İrtifa Yörüngesi'ne (LEO) yerleştirilecektir.

 

GÖKTÜRK-3 SAR Uydusu ile yüksek hassasiyetli arazi yükseklik modellerinin oluşturulması ve topoğrafik harita hazırlanması gibi yeteneklerin de kazanılması amaçlanmaktadır.

 

Askeri açıdan denetim, gözetim ve tatbikat gibi faaliyetlerde, kriz bölgelerinin ve sınır olaylarının gözetlenebilmesi ve doğal afet sonrası hasar tespiti ve kriz yönetimi süreçlerinde görsel bilgi desteği sağlanması, GÖKTÜRK-3 SAR Uydu Sistemi'nin temel hedeflerinden bazılarıdır. Bir SAR uydusu ve bir sabit yer istasyonundan meydana gelen GÖKTÜRK-3 Uydu Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin SAR uydu görüntü ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra, çeşitli sivil uygulama alanlarına da hizmet verecektir.