AKSUGUR SİHA, TÜBİTAK SAGE MÜHİMMATI KGK-SİHA-82 İLE YENİ BİR BAŞARIYA DAHA İMZA ATTI

Türk Havacılık Ekosistemi’nin öncüsü Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen AKSUNGUR Silahlı İnsansız Hava Aracı yeni bir başarıya daha imza attı. TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen KGK-SİHA-82 faydalı yük ile Ankara’dan havalanan AKSUNGUR, uydudan kontrol ile Sinop açıklarına giderek 20.000 feet irtifada 30 km menzilden hedefi başarı ile vurdu. 30 km menzille başarılı bir atış gerçekleştiren AKSUNGUR, KGK-SİHA-82 ile yakın zamanda menzili 45 km’ye çıkararak yeni bir başarı daha elde etmeyi hedefliyor.

 

Gündüz/gece istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevlerini EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere faydalı yükler ile icra eden ve Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı bir İnsansız Hava Aracı Sistemi olan AKSUNGUR başarılı bir faaliyet daha icra etti. Deniz Karakol, Taarruz, Sinyal İstihbarat gibi önemli görevler icra edebilecek yapıda geliştirilen AKSUNGUR, sahip olduğu diğer imkan ve kabiliyetlerle de dikkatleri üzerine toplamaya devam ediyor.

 

TUSAŞ tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen AKSUNGUR, daha önce 12 MAM-L ile 28 saat ve mühimmatsız olarak 49 saat havada kalarak önemli başarılara imza atmıştı.