TUSAS, Almanya'da Yeni Bir Havacılık Şirketi Kurdu

 

TUSAS- Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.  "TUSAS GmbH" adı ile Hamburg-Almanya'da yeni bir havacılık şirketi kurdu.

 

TUSAS Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Avrupa'daki en önemli havacılık ve uzay sanayii merkezlerinden biri olan Hamburg'ta bir şirket kurmanın, TUSAS'nin büyüme stratejisinin bir parçası olduğunu ve bu yönde gerçekleştirilecek olan faaliyetlerde ilk adımı teşkil edeceğini belirtti.

 

%100 TUSAS sermayesi ile kurulan ve Almanya'da, Avrupa'nın merkezinde yer alan TUSAS GmbH'nin  ana amacı, TUSAS'nin havacılık alanındaki kapasitesini artırarak geliştirmek olacak.

 

TUSAS GmbH, tasarım, geliştirme, gövde imalatı, destek hizmetleri alanında faaliyet gösterecek. Şirket aynı zamanda potansiyel uzay ve havacılık şirket alımları konusunda da yetkili olacak. Bu konuda bir Alman firması ile müzakereler devam etmekte olup konu ile ilgili açıklamaların kısa sürede yapılması bekleniyor.

 

TUSAS bu hareketi Avrupa'daki uzay ve havacılık sektörüyle ve asıl olarak AIRBUS Grubu ile kaynaşma yolunda stratejik bir adım olarak değerlendiriyor. AIRBUS'ın ana alt yüklenicisi olarak daha büyük sorumluluklar alarak daha hacimli ve daha sofistike havacılık parçaları ve ürünleri geliştirip üretmek adına daha fazla değer sağlamak arzusunda olan TUSAS, Türkiye'de bulunan merkezi sayesinde uygun fiyatlı çözümler üretmeyi planlıyor.