TUSAS IDEF 2017’nin İkinci Gününe İşbirlikleri ve Etkinlikleri ile Damga Vurdu

 

Türkiye'nin teknoloji merkezi TUSAS – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 2017'nin ikinci gününde çok önemli işbirliklerine imza attı.

 

TUSAS standında öğleden önce Ukrayna'nın en büyük sivil ve askeri havacılık Şirketi Antonov ile İHA Sistemi geliştirilmesi ve ortak üretimine yönelik Mutabakat Muhtırası imzalandı. İmzalar TUSAS Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, Antonov Genel Müdürü Oleksandr Kotsuiba, TUSAS İHA Sistemleri Grup Başkanı Ömer Yıldız ve Antonov Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Yuliy Kyselov arasında imzalandı.

 

SSM imza töreni alanında Pakistan Savunma ve Üretim Bakanı Tanvir Hüseyin ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın şahitliğinde Pakistan Aeronautical Complew (PAC) ile TUSAS arasında havacılık alanında işbirliğine yönelik İşbirliği Mutabakat Muhtırası imzalandı. İmzalar TUSAS Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil ve PAC Yönetim Kurulu Başkanı Korg. Arshad Malik tarafından atıldı.

 

MMU PROGRAMI TÜRKİYE- BAE MEKTUP TEATİSİ ANI TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ VE TUSAS İLE BAE SYSTEMS ARASINDA ANLAŞMA TUTANAĞI İMZALANDI

 

TUSAS standında, IDEF 2017'nin ikinci gününde, Milli Muharip Uçak Programı'na ilişkin iki önemli imza atıldı.

 

Türk Devleti adına Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Birleşik Krallık Hükümetini temsilen ise Uluslararası Ticaret Bakanlığı Savunma ve Güvenlik Kurumu Başkanı Stephen Phipson CBE, MMU Programı Türkiye-BAE Mektup Teatisi Anı Töreni sertifikasını imzaladılar.

 

Anı töreni imzası, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal ve İngiltere Büyükelçisi Richard Moore ile çok sayıda üst düzey misafirin katılımları ile gerçekleştirildi.

 

Milli Muharip Uçak Programı kapsamında yürütülen çalışmalar neticesinde, TUSAS ve BAE Systems arasında imzalanacak işbirliği anlaşmasının ana prensiplerine ilişkin olarak taraflarca mutabakata varılarak 28 Ocak 2017 tarihinde 'Heads of Agreement' dokümanı imzalanmıştı. Taraflar arasındaki İşbirliği Anlaşmasının (Collaboration Agreement) kapsamında sürdürülen müzakereler tamamlanarak onay süreçlerinin başlatılması amacıyla tarafların geldiği durumu tespit eden Mutabakat Metni (Letter of Agreement)  TUSAS ve BAE arasında düzenlenen törenle kayıt altına alındı.

 

İmzalar TUSAS Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, TUSAS Milli Muharip Uçak Grup Başkanı Prof. Dr. Mustafa Cavcar,  BAE Genel Müdür Yardımcısı Tom Fillingham ve BAES MAI Yönetim Kurulu Başkanı Michael Hasnip tarafından atıldı.

 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TUSAS arasında 05 Ağustos 2016 tarihinde imzalanan Dönem-I Aşama-I (Ön Tasarım) Sözleşmesi ile yürütülmekte olan Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi (TF-X) Projesi kapsamında, Ana Yüklenici'nin ortak sorumluluk esasına dayalı olarak Türkiye'de birlikte çalışacağı; tasarım, geliştirme ve üretim dönemlerinde teknik destek alacağı bir Yabancı İşbirliği Firması (YİF) ile çalışması planlandı.

 

Öncelikli olarak çalışmalara başlanacak firma olarak belirlenen BAE Systems ile "Pre-Contract Study" (PCS) olarak anılan sözleşme öncesi çalışmalar kapsamında sözleşme görüşmelerinin yanı sıra motor seçimi, kavramsal tasarımın gözden geçirilmesi, altyapılar vb. gibi konulara yönelik ortak faaliyetler icra edildi.

 

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI ORG. ABİDİN ÜNAL'A MİLLİ MUHARİP UÇAK MAKETİ TAKDİM EDİLDİ

 

Türkiye'nin vizyon projesi Milli Muharip Uçak'ın modelinin sergilendiği alanda Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal'a TUSAS Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil tarafından Milli Muharip Uçak'ın maketi takdim edildi.

 

MALEZYA İHA SİSTEMLERİ İHTİYACINA YÖNELİK İŞBİRLİĞİ İMZALANDI

 

TUSAS-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş, ile Malezya'nın en büyük Savunma Sanayii şirketi DEFTECH – DRB-HICOM Defence Technologies Sdn Bhd arasında 10 Mayıs 2017 tarihinde Malezya'nın İnsansız Hava Aracı Sistemleri ihtiyacının karşılanmasına yönelik "İşbirliği Anlaşması" imzalandı.

IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda gerçekleştirilen törende imzalar, TUSAS Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, DEFTECH Grup CEO'su Dato' Haji Amril Samsudin, TUSAS İHA Grup Başkanı Ömer Yıldız tarafından atılırken, anlaşmaya Tümg. Dato' Pahlawan Zulkifli bin Mansor – COO şahit olarak imza attı.

İşbirliği kapsamında taraflar yapacakları ortak çalışmayla havacılık alanında güç birliği yaparken, Malezya ve Türkiye arasındaki savunma sanayii işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunacaklar.

 

SSI MONACO İLE UZAY SİSTEMLERİ GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

 

TUSAS-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş ile SSI MONACO arasında 10 Mayıs 2017 tarihinde Monaco-Sat 2 Uydusunda TUSAS'nin üstleneceği iş paylarına yönelik "İşbirliği Anlaşması" imzalandı.

 

IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda gerçekleştirilen törende imzalar; TUSAS Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat, TUSAS Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, MONACO-SAT CEO'su İlhami Aygün tarafından atıldı.

 

Anlaşma; MonacoSat-2 Uydusunda TUSAS'nin yürüteceği faaliyetlere ilave olarak, TUSAS tarafından bir tonluk haberleşme uydusunun yapımı, danışmanlık ve uluslararası işbirliği gibi çalışmaları da kapsamaktadır.

 

GÖKTÜRK 1 UYDU GÖRÜNTÜLERİ İLK KEZ TUSAS STANDINDA BASIN VE DAVETLİLER İLE PAYLAŞILDI

 

05 Aralık 2016 tarihinde TUSAS'de yapılan törenle uzaya fırlatılan GÖKTÜRK-1 Uydusundan alınan yüksek çözünürlüklü yer görüntüleri Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir'in katılımları ile ilk kez basın ve davetliler ile paylaşıldı.

 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılamak amacıyla tedarik edilen, Türkiye'nin en yüksek çözünürlüklü gözetleme uydusu Göktürk-1, Güney Amerika'daki Fransız Guyanası'nda bulunan Kourou Fırlatma Üssünden, Vega Fırlatma Aracı ile 05 Aralık 2016 tarihinde hedef yörüngesine başarı ile fırlatılmıştı.

 

Fırlatma gününden bugüne kadar test ve devreye alma süreci devam eden uydu, 6 ayda 1000'den fazla kare ve şerit şeklinde test görüntüsü çekti. Çekilen görüntülerin bir kısmı uydunun görüntü kalibrasyonu, bir kısmı ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaçları için kullanılıyor.

 

2017 yılı 3. çeyreğinde nihai kabulü gerçekleştirilecek olan Göktürk-1 Uydusu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın Ankara Ahlatlıbel Keşif Uydu Komutanlığı tesislerinde bulunan yer istasyonundan, uydu üzerinde yer alan ve milli olarak geliştirilen kripto ile işletiliyor.